Geneza

Jak powstała świetlica socjoterapeutyczna w Karczewie?

Tak, świetlica już jest !!!!!! Jej siedziba znajduje się w budynku należącym do parafii św. Wita w Karczewie przy ul Bielińskiego 1. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 19.00.

  • Pod koniec 2011r. grupa ludzi, którym na sercu leży dobro dzieci, założyła stowarzyszenie pod nazwą „W stronę słońca”. Celem stowarzyszenia jest prowadzenie świetlicy dla dzieci z rodzin, borykających się z różnego rodzaju trudnościami życiowymi. Inicjatorką powstania organizacji pozarządowej była pani kierownik OPS-u Bożenna Witak.
  • Następnie stowarzyszenie nawiązało współpracę z proboszczem parafii św. Wita ks. Andrzejem Sobczykiem. Ksiądz proboszcz to człowiek o wielkim sercu, od razu poparł inicjatywę powstania świetlicy i udostępnił dla nowo powstałej placówki dwa pomieszczenia w budynku należącym do parafii przy ul. Bielińskiego 1. Wszystko układało się znakomicie. Mankamentem było to, że pomieszczenia wymagały całkowitego remontu. Ze ścian całkowicie odpadł tynk, w podłodze były dziury, ponieważ grzyb i wilgoć zrobiły tam swoje.
  • Niestety nie było pieniędzy na remont…! Członkowie stowarzyszenia postanowili zorganizować zbiórkę publiczną na ten cel. Dzięki przychylności władz miasta i ks. proboszcza przeprowadziliśmy kwestę podczas obchodów Dni Karczewa. Udało się. Zebraliśmy 2 123zł 50gr. Postanowiliśmy remontować świetlicę.
  • Przez wakacje wyremontowaliśmy świetlicę. Oczywiście nie było łatwo. Zebrane fundusze wystarczyły na materiały. Dość kosztowna okazała się naprawa podłogi i likwidacja grzyba. 80% prac udało się wykonać społecznie. Dzięki życzliwości ks. proboszcza wymieniono drzwi i okna. W etapie końcowym, kiedy nie mieliśmy już środków finansowych, mogliśmy liczyć na wsparcie pana burmistrza Dariusz Łokietka.
  • Po remoncie było wielkie sprzątanie i „meblowanie”. Mebli oczywiście nie kupiliśmy, ale w większości dostaliśmy od urzędu miasta.
  • A teraz znaczące wydarzenie…! Pod koniec sierpnia stowarzyszenie „W stronę słońca” podpisało umowę z Gminą Karczew na realizację zadania publicznego „Prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej na rzecz dzieci z terenu i gminy Karczew”. Na ten cel gmina przekazała stowarzyszeniu 40.000 zł.
  • Dzięki przekazanym środkom świetlica została wyposażona we wspaniały sprzęt elektroniczny i sportowy. Zakupiono materiały i pomoce dydaktyczne. I na domiar dobrego, jeszcze w tym roku podopieczni świetlicy wyjadą na dwie wycieczki.
  • Nam, którzy pracowaliśmy przy powstawaniu tej świetlicy raduje się serce i raduje dusza, bo wiemy że nasi podopieczni będą mieli tu swój drugi dom. Wierzymy, że „idąc, razem z dzieciakami w stronę słońca” pomożemy im lepiej żyć …..